-
KAZNE ZA KUPOVINU KOPIJA
-
100posto.hr
- pexels.com
-
Na odmoru ste u nekom stranoj zemlji i tijekom boravka želite kupiti jeftinu kopiju nekog svjetski poznatog brenda kao suvenir. Pripazite! U nekim zemljama, kupnja takvih proizvoda je kažnjiva te biste mogli radi jedne jeftine kopije platiti kaznu od 222.000 eura ili čak završiti u zatvoru, javlja 100posto.hr
Europski potrošački centar objašnjava da sve zemlje u Europi nemaju isti zakon kada je u pitanju tržište 'fake robom', tako u nekim zemljama, poput Španjolske Grčke i Njemačke, potpuno je legalno kupovati i prodavati kopije poznatih svjetskih brendova.
No, u nekim zemljama s time nema šale te bi vam mogle biti uručene kazne, ako budete uhvaćeni s kopijom, dok će vas u nekim zemljama čak i strpati u zatvor.
Tako turisti koji dolaze u Belgiju i sa sobom nose jeftine kopije, morat će platiti kaznu od 500 eura do 100.000 eura. U Austriji oni koji kupuju kopije putem interneta neće imati problema, ali oni koji pokušaju unijeti tu kopiju u ovu zemlju, dobit će kaznu i do 15.000 eura.
U Irskoj osoba koja unese bilo kakvu kopiju u zemlju smatra se kriminalcem. Turisti mogu čak završiti u zatvoru i do 12 mjeseci.
Kao jedna od najrigoroznijih zemalja što se zakona tiče, Ujedinjeni Arapski Emirati nemaju službeni zakon protiv jeftinih kopija, ali kao da imaju. Trenutno nisu poznate službene kazne s kojima će se turisti suočiti ako u zemlju unesu ili u njoj kupe jeftinu kopiju, ali ne znači da takvi pokušaji neće biti kažnjeni.