Dražen Jurković, direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu, općenito podržava ekonomske i druge aspekte reforme te smatra da je ozbiljna reforma nužna, piše Jutarnji list.
- Velik dio stavki reforme i naša su stajališta o kojima smo govorili. Primjerice, rodiljne naknade koje nikako ne trebaju biti isplaćivane iz HZZO-a. No, mi se zalažemo općenito da bolovanja ne budu dio zdravstvenog sustava. Logično bi bilo da je to pod Ministarstvom rada - kaže Jurković. Svakako je stajališta da je potrebna revizija osiguranika HZZO-a kako bi se napravilo reda, a stavljanje općih i županijskih bolnica pod državno vlasništvo podržava, ali pod određenim uvjetima.
- Ne može se tek tako prebaciti vlasništvo, naravno da su nužni brojni preduvjeti. Smatram da je nužno osigurati korektne cijene, odnosno da postanu realne. Drugo je povećanje limita, a treće je status menadžmenta bez politike. Treba se gledati kako rade ravnatelji, a ne kojoj stranci pripadaju i mijenjati se po toj osnovi - smatra Jurković. Ipak ne podržava da se županijski zavodi za javno zdravstvo, Hitna pomoć te specijalne bolnice stave pod državno vlasništvo, nego bi trebali ostati u županijskom vlasništvu. Smatra da treba jačati Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Hrvatski zavod za hitnu medicinu.
- Broj bolnica ne treba smanjivati, centri izvrsnosti su potrebni. Svaka bolnica mora imati četiri nužna odjela: kirurgiju, internu, pedijatriju, ginekologiju te OHBP - navodi Jurković. Ideju o tome da svi mladi liječnici stažiraju godinu dana u primarnoj zdravstvenoj zaštiti smatra poželjnom, dapače, možda bi to trebalo, po njegovu mišljenju, produljiti i na dvije godine.
Jedna od stavki reforme koja je prema procjenama teška 1,2 milijarde kuna godišnje mjera je oslobođenja plaćanja doprinosa za mlade do 30 godina.
- Riječ je o mjeri koju je svojevremeno uveo ministar Mrsić. Slažem se da to može smetati HZZO-u i da vjerojatno oni ne bi trebali to plaćati. To je trebalo biti u sklopu mjera za zapošljavanje na državnoj razini - mišljenja je glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Damir Zorić. Odluke i reforme, smatra, moraju se donositi obuhvatno, a ne parcijalno kao pojedinačna mjera.
- Netko to mora platiti, a ako se ukine i vrati na poslodavce, nitko ne jamči da se neće odraziti na plaće. Mislim i da ovo nije jedini problem, jer vidimo da su dugovi i problemi znatno iznad ove mjere koja je bila poticaj za zapošljavanje mladih - kaže Zorić. Navodi i primjer prevelikog broja bolnica te smatra da je neodrživo na četiri milijuna stanovnika imati 65 bolnica.
- Trebalo bi ih biti 20-ak u odnosu na broj stanovnika. Imamo skup sustav, a ako imate kapacitete popunjenosti desetak posto, radimo štetu sami sebi - napominje Zorić.
Da reforma nije nešto što će se odraditi za šest mjeseci ili godinu, smatra predsjednica Liječničkog sindikata Renata Čulinović-Čaić.
- Krenulo se pa ću to pozdraviti. Ali mora se voditi računa o ljudima prije svega. Stvari koje već postoje na papiru, poput centara izvrsnosti, ne funkcioniraju. Mora se točno znati kamo, kada i pod kojim uvjetima se šalju pacijenti - kaže.
Radimir Čačić: Država je ta koja mora preuzeti odgovornost
- Na koalicijskom sastanku bile su predstavljene neke ideje, no ni blizu razrađenom konceptu. Dakle, nije bilo cjelovitog materijala o kojem bi se moglo reći nešto više - kaže predsjednik Narodne stranke - Reformisti Radimir Čačić o reformi zdravstva. Navodi da se ozbiljna reforma ne može raditi bez navedenih rokova koji trebaju biti u trenutačnom mandatu, a ne da se ostavlja u nasljeđe za nekog drugoga.
- Za reformu je potrebna politička hrabrost jer ona izaziva otpor i tako mora biti. Država mora preuzeti odgovornost. Spominjanje da se županijske bolnice "podržave" već je stara priča, ali se nikad ništa nije pomaknulo - zaključuje Čačić koji očekuje da im se predstavi kompletna reforma s razumnim rokovima izvršenja o kojoj će se raspravljati ozbiljno.