Za zemljište je trebalo platiti 27 eura po kvadratu, odnosno ukupno 13,5 milijuna eura. Na mjestu gdje su sada zapušteni vinogradi i maslinici, kazuju nam mještani, trebali su niknuti marina, hotel i vile. Isplaćena im je kapara u iznosu deset posto cijene, a ostatak novca još nisu dočekali. Kao uvjet za isplatu ostatka cijene, u kupoprodajnom ugovoru se, pored čistog vlasništva, navodi i “da je na otkupljenom zemljištu moguća realizacija planiranog projekta”. U prijevodu, da se izmijeni prostorni plan i poljoprivredno zemljište prenamijeni u turističku zonu.
Pola ih je već pomrlo... – Sve su to uglavnom bili stariji ljudi, znali su samo za rad i poštenje, virovali su na rič. Skoro ih je pola pomrlo od tada, a ništa se nije maklo s mista. Umisto marine, hotela i vila, samo smo nazadovali. Zemlju nitko godinama ne radi jer svake godine obećavaju da će se do Božića sve riješiti, pa ništa. Propali su nan najbolji maslinici i vinogradi – srditi su mještani, koji se zadnjih godina nisu libili i javno protestirati kako bi se ugovor ispoštovao do kraja.
No, što točno znači spomenuti uvjet po kojem je “moguća realizacija planiranog projekta”? Svi su živjeli u uvjerenju da je riječ o promjeni Županijskog prostornog plana, no pokazalo se da to nije sve. Županijski plan donesen je 23. listopada prošle godine i njime je zaista područje prenamijenjeno u turističku zonu. No, da bi bila moguća realizacija projekta, na redu je Općina Marina, koja treba svoje prostorne planove uskladiti sa Županijskim.
Eto još jednog zastoja. Tomislav Mamić u međuvremenu je svoj udio pretvorio u zajam tvrtki, nakon što je tvrtka “Tommy” na njega cesijom prenijela potraživanje od 13,8 milijuna kuna, koliko je isplaćeno za kapare po sklopljenim ugovorima. U tvrtki “Mala vala” kao osnivači su trenutno navedeni
Ante Bejo, inače zaposlen u “Tommyju” d.o.o., i
Ivica Vulić iz agencije za nekretnine “Broker”.
Dok su prodavatelji zemlje srditi i na kupce i na vlasti, kako županijske tako i općinske, Ivica Vulić srdit je zbog godinama dugog čekanja na promjene prostornih dokumenata.
– Naravno, uvijek je najlakše uprijeti prstom u investitore, prozvati ih da su neozbiljni ili prevaranti. Sedam godina čekali smo na promjene Županijskog prostornog plana, a sada Općina Marina nije u stanju deset mjeseci provesti usklađenje svojih planova, iako mi plaćamo arhitektonski ured koji im pomaže u tom usklađenju. Dakle, neka Općina napravi svoj dio posla, pa ćemo mi onda napraviti svoj dio posla. U ovaj projekt je to sada uloženo nekoliko milijuna eura, pa valjda je jasno da nikome nije u interesu da to propadne?! Činjenica je da smo svima s kojima smo do sada ovih godina razgovarali otvoreno rekli da ispod stola nitko neće dobiti ništa, i pri tome ćemo i ostati, ma koliko dugo sve skupa trajalo – otvoreno će Vulić.
U međuvremenu, tvrtka “Mala vala” vodi i rat s državom, koja potražuje ukupno oko osam milijuna kuna na ime poreza na promet nekretninama. Tvrtka je tako u ožujku prošle godine dospjela u postupak predstečajne nagodbe koji nije uspio, pa je Fina, u rujnu ove godine, podnijela zahtjev za pokretanjem stečaja.
U predstečajnoj nagodbi nudila se otplata duga bez kamata Poreznoj upravi, pola u roku od mjesec dana, pola u sljedećih godinu dana. No, protiv nagodbe je glasao
Ivo Mikulić, koji od tvrtke na temelju pozajmice potražuje milijun i 400.000 kuna. Ivo Mikulić poznat je javnosti po spornoj kupnji crkvene zemlje od fra
Šime Nimca.
Bez stečaja Ivica Vulić ne boji se stečaja, u kojem bi investitori praktički izgubili do sada uložen novac.
– Problem je što Porezna traži plaćanje poreza na promet nekretnina iako prometa nije bilo jer ugovori nisu konzumirani, isplaćena je samo kapara. O nekakvom stečaju uopće ne treba ni razgovarati, preozbiljna je ovo priča, previše je novca do sada uloženo da bi se nešto takvo dopustilo. U osporavanju rješenja Porezne uprave do sada nisu iskorištena sva sredstva, a u krajnjem slučaju taj će se dug podmiriti – kaže Vulić.