Mlijeko, brašno i tjestenina upola su jeftiniji

U KUPNJU PREKO GRANICE Doznajte isplati li se po namirnice krenuti na put

A svi često zavirimo i u brošure s proizvodima na akciji. Međutim, velik je i broj naših građana koji će po mjesečnu košaricu otići i izvan granice.

Dnevnik.hr usporedio je cijene - doznajte isplati li se krenuti na put.Mnogi uopće ne dvoje. U nabavku namirnica odlaze jednom na mjesec.

"Zato što nam je povoljnije, jeftinije i puno više izbora ima, kvalitetnije nego kod nas", kaže Danijel koji smatra da se isplati autom proći put do namirnica.

Mnogi Hrvati u Italiju su otišli „trbuhom za kruhom". Kupnja namirnica uobičajena im je praksa.

Mlijeko, brašno i tjestenina upola su jeftiniji. Brašno se primjerice može kupiti za svega 39 centi.Odnosno za svega dvije kune i 90 lipa. Tjestenina za tri kune i 59 lipa a mlijeko za četiri kune i 11 lipa.

Talijan Nicola kaže da cijene zapravo nisu toliko niske, ali im nije problem izdvojiti za mjesečnu košaricu.

"Plaće su od tisuću eura na više, 1200, 1300 eura je neka srednja plaća. Ako imate neki pristojan posao, ako ste dobar radnik, službenik raste i do 1500 eura", kaže.

Niže cijene i veća plaća odličan su omjer. I vjerojatno san svakog Hrvata. Ipak, nisu svi primjeri sjajni.

"Ovisi sve o primanjima, jesu li redovita. Ako nisu, cijene su visoke, međutim i nezdrav način prehrane ti dopušta da manje potrošiš i uštediš koji euro", kaže Marcello iz Italije.

"Recimo da su nešto više od onog na što smo bili naviknuti ne tako davno. Da, malo su se povisile cijene. Mogle bi biti niže", kaže o cijenama Talijanka Luana.

No i te više često su niže od hrvatskih. Joanna kaže da u velikim trgovačkim lacima često vidi Hrvate, a vidi, ih kaže, i u autobusima kako putuju u nabavu.

Nešto niže akcijske cijene mogu se pronaći i u hrvatskim trgovinama i one doista mogu konkurirati cijenama izvan naše granice. Međutim i to će se promijeniti obzirom na najavljeno povećanje stope PDV-a.

I na kraju kada podvučemo crtu kupovine koju smo obavili za pet recimo osnovnih namirnica uštedjeli smo ukupno 19 kuna i 65 lipa. Uzmemo li mjesečnu zalihu i uz plaćen benzin i cestarinu i dalje ćemo biti u plusu.

Komentiraj članak

Komentari